- O NAS
- RAZEM
- WTZ
- PARTNERZY
- KONTAKT
- Galeria 2023

Darmowe rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.
Wszystko zaczęło się 28 czerwca 1996 roku. Tego dnia zostały zakończone prace remontowo-adaptacyjne na Osiedlu Jagiellońskim i nastąpiło huczne otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnieźnie. W dużej mierze do otwarcia warsztatów przyczyniła się pani mgr Krystyna Chlasta, ówczesna dyrektor spółdzielni „Dozór”, która w tamtym okresie kierowała naszym warsztatem. Pierwszym kierownikiem był pan Stefan Sierpowski. Po jego nagłej śmierci kierownictwo objęła pani mgr Krystyna Łuczak.
W sierpniu 2006 roku Warsztat został przejęty przez Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” pod prezesurą pana mgr Tadeusza Kostki.
Od dnia 1 listopada 2010 roku funkcję kierownika WTZ Gniezno pełni pani mgr Kamilla Wesołowska - Czajka.
A teraz kilka słów o samej istocie warsztatu.
Warsztaty terapii zajęciowej, zgodnie z art.10 ust 2 ustawy o rehabilitacji są placówkami
stwarzającymi osobom niepełnosprawnym z upośledzeniem uniemożliwiającym aktualnie podjęcie pracy, możliwość udziału w rehabilitacji społecznej i zawodowej przez terapię zajęciową. Osoby niepełnosprawne kierowane są do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej na podstawie orzeczenia zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności.
Celem działania naszego warsztatu jest rehabilitacja, zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. Cel ten próbujemy realizować poprzez:
Koszty utworzenia i działalności warsztatu są współfinansowane ze środków PFRON, ze środków samorządu terytorialnego lub z innych źródeł. Czas trwania zajęć w warsztacie wynosi 35 godzin tygodniowo i 7 godzin dziennie.
Część uczestników przywożą i odwożą z zajęć 2 samochody – specjalnie przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Zdecydowana większość uczestników dojeżdża na warsztat i wraca z niego do domu komunikacją miejską, wraz z instruktorem terapii zajęciowej. Najmniej liczna grupa naszych wychowanków korzysta z własnych środków lokomocji.
W gnieźnieńskim warsztacie pracuje grupa wykwalifikowanych instruktorów terapii zajęciowej. Nasi podopieczni dodatkowo otoczeni są opieką: pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa oraz pracownika socjalnego.
Aktualnie na zajęcia uczęszcza 60 uczestników z Gniezna i okolic, pracujących wspólnie z instruktorami terapii zajęciowej w 12 pracowniach.